Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Χαρά και συγκίνηση στον ΓΣ Άργους για την 3η θέση (video)

Την τρίτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων κατέλαβε ο Γ.Σ Άργους, που επικράτησε στο μικρό τελικό της διοργάνωσης με 3-1 του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού στο κατάμεστο ΔΑΚ Άργους.
Η τοπική ομάδα κράτησε την υπόσχεση που είχε δώσει μετά το τέλος του χθεσινού ημιτελικού, έπαιξε και για τον κόσμο της που τη στήριξε τόσο στην ημιτελική

φάση, όσο και στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος που διοργανώθηκε με απόλυτη επιτυχία στο Άργος σε συνδιοργάνωση με την Ε.Σ.ΠΕ.Π και τη σημαντική αρωγή της Περιφέρειας Πελοποννήσου και του Δήμου Άργους-Μυκηνών.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΓΣ Άργους έκανε φοβερή ανατροπή αφού βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ από το Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό με 25-18. Οι νεαρές αθλήτριες του Γ. Μπούκουρα κατάφεραν να γυρίσουν το δεύτερο σετ, και ενώ η ομάδα της Λάρισας είχε μικρό προβάδισμα 10-8, το Άργος «έτρεξε» ένα σερί 11-4 και πέρασε μπροστά με 19-14 για να ολοκληρωθεί το σετ 25-22.
Μετά την ισοφάριση και με τη συμπαράσταση των φίλων της, η τοπική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το τρίτο σετ με 25-18 αλλά και το τέταρτο με 25-19, ολοκληρώνοντας με ένα μετάλλιο την παρουσία της στη διοργάνωση.
Τα σετ: 18-25, 25-22, 25-18, 25-19

Πανευτυχής ο προπονητής του Άργους, Γιώργος Μπούκουρας μετά τη νίκη της ομάδας του σημείωσε: «Υποσχεθήκαμε τη νίκη χτες για τον υπέροχο κόσμο μας που μας στήριξε. Ξεκινήσαμε άσχημα στο πρώτο σετ αλλά βελτιωθήκαμε στη συνέχεια στο σερβίς και βρήκαμε επιθετικές λύσεις για να φτάσουμε στο θετικό αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια. Ελπίζω σε αντίστοιχα καλή συνέχεια για τον Γυμναστικό Σύλλογο».
    Ο τεχνικός του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού, Βασίλης Παπαδημητρίου αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ανέφερε: «Δεν ήμασταν για δεύτερο παιχνίδι πάνω από τρία σετ, καθώς και στον ημιτελικό είχαμε παίξει πέντε σετ με τον Παναθηναϊκό. Ξεκινήσαμε καλά όμως όταν χάσαμε το δεύτερο σετ δεν είχαμε δυνάμεις για να συνεχίσουμε. Είχαμε κάνει χθες την υπέρβαση. Ο αντίπαλος από την πλευρά του έπαιξε πολύ καλά. Εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πήρε τη νίκη. Εγώ θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Άργος για τη διοργάνωση».
   ΓΣ Άργους (Μπούκουρας): Κούγια 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Ιωάννου, Μπιρλαντεάνου 6 (2/4 επ., 4 ασοι), Μπούκουρα 25 (21/52 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 26% άριστες), Καραμούντζου 13 (9/33 επ., 4 άσοι, 43% υπ. – 21% άριστες), Νικολίτσα 9 (5/12 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπαβέλη –λ (30% υπ. – 18% άριστες) / Τσαλικιάν 1, Πετσέλη, Τσίμπου, Πασσιά, Δέδε
   ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Παπαδημητρίου): Αργυροπούλου 17 (17/38 επ., 25% υπ. -21% άριστες), Μπαλδώκα 11 (11/34 επ.), Κουτρουμπή 14 (8/20 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Αθανασιάδου 3 (2/3 επ., 1 άσο), Παραφέστα 1, Μπέλλου 5 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Κότσιρα –λ (44% υπ. - 33 άριστες / Χαραβελούλη, Βενέτη, Κορώνα, Τζαβάρα

Super League 2: Ο χάρτης της σεζόν 2024/25

ΚΩΣΤΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΑΚΗΣ 18.05.2024  0 Αρχίζει και διαμορφώνεται σταδιακά ο "χάρτης" της Super League 2 2024/25, καθώς 19 από τις 20 ο...