Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019

Και τώρα οι δυο τους Ίριδα και Παμβοχαϊκός

Ίριδα και Παμβοχαϊκός διασταυρώνουν τα ξίφη τους την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό του Άργους με έπαθλο την πρώτη θέση λίγο πριν την διακοπή του πρωταθλήματος για τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Όποια ομάδα κατακτήσει την νίκη θα έχει σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και φυσικά την άνοδο στην Β΄εθνική.
Στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής τώρα ο Παμβαχαϊκός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον ΠΑΟ Κόρινθος τον οποίο κέρδισε με το καθαρό σκορ 3-0 σετ και πάει την προσεχή Κυριακή στο Άργος για να αντιμετωπίσει την Ίριδα με την ψυχολογία στο ζενίθ. Από την άλλη η ομάδα του Γιώργου Μπούκουρα έκανε τα εύκολα δύσκολα κυρίως στο πρώτο σετ το οποίο κέρδισε 25-23. Τελικά επικράτησε 3-0 σετ του Οίακα και παρέμεινε στην κορυφή με διαφορά σετ από τον προσεχή αντίπαλό της τον Παμβοχαϊκό. Αυτό θα
είναι και το πρώτο δύσκολο τεστ για την νεοσύστατη ομάδα του Άργους απέναντι σε μια ομάδα νεανική πλην όμως με αρκετές εμπειρίες αφού μετρά περίπου 10 χρόνια ζωής και έχει αγωνιστεί για τρεις σαιζόν στην Β΄εθνική. Κεντρικό πρόσωπο η πασαδόρος της Ίριδας Μαρία Αρμπερώρη η οποία έχει φορέσει στο πρόσφατο παρελθόν με επιτυχία την φανέλα της Κορινθιακής ομάδας.